Your search results

What is an encumbrance certificate-EC ?

Posted by Truptikanta Swain on November 20, 2020
0

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଘର ସମ୍ପତ୍ତି କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ‘Encumbrance Certificate (EC) ’ ଵିଷୟରେ ଶୁଣିଥିବେ |  ଏକ ଘର କିଣିବା ପୂର୍ବର ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ହେଉଛି ଏକ ଏନକ୍ୟୁମ୍ବ୍ରାନ୍ସ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ‘Encumbrance Certificate (EC) ’

ଆପଣ କିଣୁଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ବନ୍ଧକ ଦିଆଯାଇନଥିବା କିପରି ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ?

ଆପଣ ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରକୃତରେ ଏହାର ଆଇନଗତ ମାଲିକ କି?

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆପଣ କିଣୁଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ଆରମ୍ଭରୁ କେତେ ବଦଳିଛି?

ଜଣେ କ୍ରେତା ଏହିପରି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକର ଉତ୍ତର ଏକ ଏନକମ୍ବ୍ରାନ୍ସ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ (EC) ରେ ପାଇବେ, ଯାହା ଅନେକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି ଯାହା ଘର କ୍ରେତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର କ୍ରୟ ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେ କରିବେ | ଏକ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଆଇନଗତ ମାଲିକାନା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜ ବୋଲି ବିଚାର କରି, କ୍ରେତାମାନେ ଏକ ଏନକମ୍ବ୍ରାନ୍ସ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ (EC) ବିଷୟରେ ସବୁକିଛି ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ |

What is the meaning of Encumbrance?

ଏକ ଏନକ୍ୟୁମ୍ବ୍ରାନ୍ସ (Encumbrance) ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ହେଉଛି ଏକ ଆଇନଗତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଯାହା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପତ୍ତି ଆଇନଗତ କିମ୍ବା ଆର୍ଥିକ ଭାରରୁ ମୁକ୍ତ କି ନୁହେଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରେ | ଏକ ଏନକ୍ୟୁମ୍ବ୍ରାନ୍ସ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍, ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ବିକ୍ରେତା ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ Loan ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖାଇବ | ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇବ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ମାଲିକ କିଏ, ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତିଟି ପ୍ରଥମ ହେବା ପରଠାରୁ କେତେ ହାତ ବଦଳିଛି ଅଥବା କିଣା ବିକା ହେଇଚି | ଥରେ ଆପଣ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ, ଆପଣ ଜାଣିବେ ଯେ ଆପଣ ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ସହିତ କାରବାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି କୌଣସି Loan, Agrement କିମ୍ବା Lease ରେ  ନାହିଁ, ଆଇନଗତ କିମ୍ବା ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ.

When is encumbrance certificate needed?

A.    ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ ସମ୍ପତ୍ତି କିଣୁଛନ୍ତି: ଆପଣ ପ୍ରକୃତ ମାଲିକଙ୍କ ସହିତ କାରବାର କରୁଛନ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଏହା ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଅଟେ, ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ବିରୁଦ୍ଧରେ କୌଣସି Loan ନାହିଁତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ |B.     ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଘର କିଣିବା ପାଇଁ  provident fund ରୁ ଟଙ୍କା ବାହାର କରୁଛନ୍ତି , ନିଯୁକ୍ତିଦାତା EC ପାଇଁ ପଚାରିବେ |C.     ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରୟ କରୁଛନ୍ତି: ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହାକୁ କ୍ରେତାଙ୍କୁ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ରେକର୍ଡରୁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ବାହାର କରିବାକୁ ପଡିବ

Which authority issues encumbrance certificate?

ମୂଳତ sub-registrar Office ଯେଉଁଠି ସମ୍ପତ୍ତି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେଡ଼ ଅଛି ସେଠି ଆପଣକ୍କୁ EC ମିଳିପାରିବ.

What is the fee to get encumbrance certificate?

EC ଚାର୍ଜ ରାଜ୍ୟରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଏବଂ 200 ରୁ 500 ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ – ଯାହା ଏକ EC ପାଇବାକୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ | EC ଚାର୍ଜ,ଆପଣ ଯେଉଁ ସମୟ ପାଇଁ ସୂଚନା ଖୋଜୁଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ |

What is the period for which encumbrance certificate can be taken?

12 ରୁ 50 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅବଧି ପାଇଁ ଏକ ଏନକ୍ୟୁମ୍ବ୍ରାନ୍ସ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ନିଆଯାଇପାରେ |

 How much time does it take to get encumbrance certificate?

EC offline ପାଇବା ପାଇଁ  15 ରୁ 30 ଦିନ ସମୟ ନେଇପାରେ, ଯେଉଁଠି online ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦିଆଯାଏ ସେହି ରାଜ୍ୟରେ 6 ରୁ 7 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦିଆଯାଏ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଦିଲ୍ଲୀରେ, ଏକ EC ଅଫଲାଇନ୍ ପାଇବାକୁ 21 ଦିନ ଲାଗେ |

 

 

Leave a Reply

  • Advanced Search

    More Search Options
  • Our Listings

  • Reset Password

Compare Listings