Your search results

AAO ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରାଧିକରଣର ନିଯୁକ୍ତ ନହେବା ଉପରେ ଫେବୃଆରୀ 9 ସୁଦ୍ଧା ଉତ୍ତର ଦିଅ:ODISHA HIGH COURT

Posted by onlyspareit on January 23, 2021
0

କଟକ: ଓଡିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକାନା ଅଧିନିୟମ, 1982 ଅନୁଯାୟୀ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତ ନହେବା ଉପରେ ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ଫେବୃଆରୀ 9 କୁ ସମୟ ସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଓଡିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକାନା ଅଧିନିୟମ, 1982 ଅନୁଯାୟୀ, ଟାଉନ ପ୍ଲାନିଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏହି ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, 2015 ରେ ଏହି ଆଇନର ସଂଶୋଧନ ସହିତ, ଟାଉନ୍ ପ୍ଲାନିଂର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କର କ୍ଷମତା କ୍ଷମତାପ୍ରାପ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଲା |

ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପାଟିଆ ଅଞ୍ଚଳର Kausatav Apartment ବାସିନ୍ଦା ଦିଲୀପ କୁମାର ଜେନା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଅଧିନିୟମ ସଂଶୋଧନ ପରଠାରୁ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ବିରୋଧରେ ନ୍ୟାୟିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡିଥିଲେ।

ସୋମବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ଜରିଆରେ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହାଜର ହୋଇଥିବା ଓକିଲ ମୋହିତ ଅଗ୍ରୱାଲ( Mohit Agrwal) ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ, ଦକ୍ଷ ଅଥରିଟି ନିଯୁକ୍ତି ଏବଂ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟରେ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକମାନଙ୍କର ଏକ ସଙ୍ଗଠନ registered ହୋଇନାହିଁ। 

ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜଷ୍ଟିସ ଏସ ପୂଜାହାରୀଙ୍କ ଏକକ ଜଜ୍ ବେଞ୍ଚ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ତାରିଖ ଫେବୃଆରୀ 9 (February 9) ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଆବେଦନ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଡିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକାନା ଅଧିନିୟମ, 1982 ରେ ସଂଶୋଧିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ସାଧାରଣ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ତଥା ବ୍ୟବହାର ତଥା ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକମାନଙ୍କ ଏକ ସଙ୍ଗଠନ ଗଠନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି।

ତଦନୁସାରେ, ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆସୋସିଏସନ ଏହାର ବାଇ-ଆଇନ୍ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଫ୍ଲାଟର ମାଲିକମାନେ ଉକ୍ତ ବାଇ-ଆଇନ୍ କୁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରିବା ଉଚିତ୍ | ବାଇ-ଆଇନ୍ ଗୁଡିକ ଦାଖଲ ଏବଂ ଦକ୍ଷ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବିଦାୟ-ନିୟମ (By-Law) ଗୁଡ଼ିକର ଅନୁପାଳନ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ।

ଏହି ଆବେଦନପତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟାଉନ ପ୍ଲାନିଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏପ୍ରିଲ 15, 2017 ରେ ଏକ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ, ଗୃହ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ବିଭାଗକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାହା ପାଳନ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

Source-ET News

Leave a Reply

  • Advanced Search

    More Search Options
  • Our Listings

  • Reset Password

Compare Listings