Your search results

ରିଅଲଟର୍ସ ଖୋଲା ପାର୍କିଂ (Open Parking)ବିକ୍ରୟ କରିବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ: MahaRERA

Posted by onlyspareit on August 14, 2021
0

PUNE : ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ନିୟାମକ ପ୍ରାଧିକରଣ (MAHARERA) ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକାରୀଙ୍କୁ ଖୋଲା ପାର୍କିଂ(Open Parking)  ବିକ୍ରୟ କିମ୍ବା ବଣ୍ଟନ କରିବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ।

ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ରେଗୁଲେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ (RERA) ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଖୋଲା ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନ ଏକ ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ପ୍ରକଳ୍ପର ସାଧାରଣ କ୍ଷେତ୍ରର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ଫ୍ଲୋର୍ ସ୍ପେସ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ (FSI) ମୁକ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ |

MAHARERA  ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଜୟ ମେହେଟ୍ଟା  କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ଠିକାଦାରଙ୍କ (Developers) ବିବେକ ଅନୁଯାୟୀ ପାର୍କିଂ ବଣ୍ଟନ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେ ନାଗରିକଙ୍କଠାରୁ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରୁଛୁ। ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଉଭୟ ଠିକାଦାର ଏବଂ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିଥାଏ, ତେଣୁ ଅଭିଯୋଗ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

MAHARERA ସଚିବ ବସନ୍ତ ପ୍ରଭାସଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ କରାଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଡେଭଲପର୍ମାନେ ଅନୁମୋଦିତ / ଅନୁମୋଦିତ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ଗ୍ୟାରେଜ୍, ଖୋଲା ଏବଂ / ଆବୃତ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଆବଣ୍ଟିତ ଟ୍ୟାଗ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରିବେ। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ନିୟାମକ ସଂସ୍ଥା ଏହା ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମୁଦ୍ରା ବିଚାର ପାଇଁ ବିକ୍ରୟ / ଆବଣ୍ଟିତ ହେଲେ ଗ୍ୟାରେଜ / ଆଚ୍ଛାଦିତ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନ, ପ୍ରକାର, ସଂଖ୍ୟା, ଆକାର ତଥା ସେହିଭଳି ଗ୍ୟାରେଜ / ଆଚ୍ଛାଦିତ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନ ବିକ୍ରୟ ଚୁକ୍ତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହାକୁ ଚୁକ୍ତିନାମା ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

କ୍ରେଡାଇ (Credai) ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଶାନ୍ତିଲାଲ କାଟାରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ଲାଟ କ୍ରେତାଙ୍କୁ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନ ଆବଣ୍ଟନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ତୁଳନାରେ କମ୍ ଆଚ୍ଛାଦିତ ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅନୁମୋଦନ କରନ୍ତି ତେବେ ଖୋଲା ପାର୍କିଂ ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।”

ଗ୍ରାହକ ଅଧିକାର କର୍ମୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଯୋଶୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକାଶକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଚେକ୍ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେବ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସୋସାଇଟି ୱେଲଫେୟାର ଆସୋସିଏସନର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ରମେଶ ପ୍ରଭାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏସସି, ଏଚସି ଏବଂ ଏପରିକି MOFA ଆକ୍ଟର ପୂର୍ବ ରାୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଖୋଲା ପାର୍କିଂ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ପରିବହନ ସମୟରେ ବିଲଡରକୁ ଖୋଲା କାର ପାର୍କିଂକୁ ସମାଜକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡିବ।

Leave a Reply

  • Advanced Search

    More Search Options
  • Our Listings

  • Reset Password

Compare Listings