Your search results

ଓଡିଶାର ସହରାଞ୍ଚଳ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 1.4 ଲକ୍ଷ ବାସଗୃହ ଅନୁମୋଦିତ

Posted by Truptikanta Swain on January 1, 2021
0

Bhubaneswar : ସହରାଞ୍ଚଳର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଆବାସ ଗୃହ ଯୋଗାଇବା ଦିଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପରେ ଓଡିଶା ସହରାଞ୍ଚଳ ହାଉସିଂ ମିଶନ (ଓୟୁଏଚଏମ) ଅଧୀନରେ ଥିବା ଓଡିଶାର 114 ଟି ସହରରେ ବାସହୀନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଟ 1,39,149 ଟି ବାସଗୃହକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ତଥା ବିକାଶ କମିଶନର ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆୟୋଜିତ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ମଞ୍ଜୁରୀ ଏବଂ ମନିଟରିଂ (ଏସ୍ଏଲ୍ଏସ୍ଏମ୍) କମିଟି meeting ରୁ ଏହା ଜଣା ପଡିଛି।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରି Development Commissioner ମହାପାତ୍ର ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା (ULBs) କୁ ନିଜ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜାଗା ମିଶନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ଏକ ଘର ହେଉଛି ସହରାଂଚଳ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କର ଏକ ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ଭୂମିହୀନମାନଙ୍କୁ ଏକ ହୋମଷ୍ଟେଡ୍ ଜମି ବଣ୍ଟନ କରିବା ସହରାଂଚଳ  ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେବ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ଏବଂ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନକୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ କରିବ |

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ମହାପାତ୍ର ରାଜସ୍ୱ ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ (Revenue and Disaster Management Department )ଏବଂ ULB ଗୁଡ଼ିକୁ ଅଧିକ ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ତଥା ବିଛିନ୍ନ ଘରଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନ ett ଥଇଥାନ ସ୍ଥାନକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ମୌଳିକ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ।

ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ହୋମଗାର୍ଡ ଜମି ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ULB ଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ସୂଚନା ଗୁଡିକ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ମିଶନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦଲାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହରାଞ୍ଚଳର ଗରିବ ପରିବାରଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 1,39,149 ଟି ଗୃହ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରୁ 1,04,838 ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 54,034 ଟି ଘର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି ଏବଂ ବାକି ସବୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଛି।  ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁଶାନ୍ତ ମିଶ୍ର ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ SLSM କମିଟି ଦ୍ୱାରା ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରାୟ 7,000 ହାଉସିଂ ୟୁନିଟ୍ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର (ଗୋଇ) କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। GoI ଅନୁମୋଦନ ସହିତ, 15,273 ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ହିତାଧିକାରୀ ପରିବାର ନିଜସ୍ୱ ବାସଗୃହ ପାଇବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Source-ET News

Leave a Reply

  • Advanced Search

    More Search Options
  • Our Listings

  • Reset Password

Compare Listings