Your search results

ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ORERA 2 ରିଅଲଟର୍ସକୁ 20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦଣ୍ଡିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି

Posted by onlyspareit on April 9, 2021
0

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ନିୟମ 2017 ର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଓଡିଶା ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ନିୟାମକ ପ୍ରାଧିକରଣ (ORERA) ଦୁଇଟି ପୃଥକ ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ପ୍ରମୋଟର ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ 20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦଣ୍ଡିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗୋଟିଏ କ୍ରମରେ, ORERA ଆଇନର ଧାରା 3କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଥିବାରୁ ଜଣେ ପ୍ରମୋଟର କୁ 20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା କରିଛି,

ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରମୋଟରମାନେ ORERA ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ନହୋଇ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବୁକ୍ କରିପାରିବେ ନାହିଁ,ବିକ୍ରୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବିଜ୍ଞାପନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯେ କୌଣସି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ପ୍ରକଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟର 10 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା ଆକର୍ଷିତ କରିବ ବୋଲି ଅଧିନିୟମ କହିଛି।

ORERA କେସ୍ ସୁ ମୋଟୁ ବୁକ୍ କରି ଏହାର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଆଦେଶରେ କହିଛି ଯେ ପ୍ରମୋଟର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ରୁଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଡିସେମ୍ବର 2019 ରେ ଅନଲାଇନ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପଞ୍ଜୀକରଣର ଅନୁମୋଦନ ବିନା ଏହା ସହରରେ ତଥା ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋର୍ଡିଂ ଲଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ 2020 ରେ ଅନଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପତ୍ତି ବିଜ୍ଞାପନ କରିଥିଲା ​​|

ଏହାର ଆଦେଶରେ, ଓଆରଏ କହିଛି ଯେ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀ ଆଦେଶର ଦୁଇମାସ ମଧ୍ୟରେ 20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବା ଉଚିତ, ବିଫଳତା ଅନୁଯାୟୀ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ଅନ୍ୟ ଏକ କ୍ରମରେ, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଫାୟାର ଷ୍ଟେସନ ଛକ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ 11 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବୁକିଂ ରାଶି ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ରିଅଲ ଇଷ୍ଟେଟ ସଂସ୍ଥାକୁ 20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରାଯାଇଛି। କ୍ରେତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ORERA ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି।

ଡିସେମ୍ବର 2017 ରେ କ୍ରେତା ସମ୍ପତ୍ତି ବୁକ୍ କରି 11 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବୁକିଂ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରି ଆବଣ୍ଟନ ପତ୍ର ପାଇଥିଲେ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। କ୍ରେତା ତା’ପରେ ବିକ୍ରୟ ଚୁକ୍ତି ମାଗିଲା, ଯାହା ପରେ ଠିକାଦାର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟକୁ ଇମେଲରେ ପଠାଇଲେ, ଯାହା ସଠିକ୍ ଫର୍ମାଟରେ ନଥିଲା | ଯେତେବେଳେ କ୍ରେତା ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କଲେ, ଠିକାଦାର ଶୁଣିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ, ଯାହା ପରେ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା।

Source- Reality.com

Leave a Reply

  • Advanced Search

    More Search Options
  • Our Listings

  • Reset Password

Compare Listings